Fairtrade, Direct trade nebo Bird Friendly?

Fairtrade, Direct trade nebo Bird Friendly?

Káva. Jak může být tak jednoduchá věc tolik složitá? Spletité systémy certifikace, neziskovky, korporace, časopisy a komunity ji uctívají, brání, popisují, analyzují a také –  z ní žijí. Existuje spousta potřeb, které je potřeba splnit: u farmářů, zprostředkovatelů, pražíren, prodávajících, kupujících, spotřebitelů, přírodních ekosystémů … Jak uspokojit všechny?

Existuje spousta potřeb, které je potřeba splnit: u farmářů, zprostředkovatelů, pražíren, prodávajících, kupujících, spotřebitelů, přírodních ekosystémů … Jak uspokojit všechny?

Vzhledem k tomu, že kafe občas pijeme, tahle otázka nás zajímá. Naše spotřeba kávy se vyvíjela během našich životů, v závislosti její dostupnosti poblíž naší cesty do školy nebo do práce, míst, kde jsme žily, chuti, financím, zdravotním obtížím a postupně i ekologickým dopadům. Jaké množství a jaký typ kávy vlastně pít, aby to splňovalo všechna naše kritéria?

Kromě průzkumu na internetu, jsme se na odpověď ptali Martina Bašuse, bývalého CEO fair-trade pražírny Mamacoffee, bývalého majitele a manažera české direct-trade pražírny Café Original a současného spolumajitele Kavárny pod Lipami, Petra Košťála, majitele české pražírny a kavárny Coffee source a Coffee House Prague, Dany Siedem, majitelky první certifikované české Bird Friendly kávy, a Jaroslava Tučka, spolumajitele české výběrové pražírny doubleshot s.r.o. a kaváren Můj šálek kávy, Místo a Alza Café.

Níže najdete shrnutí jednotlivých systémů získávání kávy a jejich výhody a nevýhody.

  1. Fairtrade certifikovaná káva

Co to je?

Fairtrade je certifikační systém, který se stal všudypřítomným a většina lidí má alespoň obecnou představu, že má něco společného se zajištěním spravedlivějších podmínek pro zemědělce. Ale opravdu rozumíme tomu, jak funguje?

Existuje mnoho fair-trade certifikací, včetně těch, které udělují Fairtrade International a Max Havelaar. Podle internetových stránek Fairtrade International je Fairtrade: “alternativní přístup ke konvečnímu obchodu, a je založen na partnerství mezi výrobci a spotřebiteli. Když farmáři prodávají na základě Fairtrade podmínek, poskytuje jim to lepší dohody a podmínky obchodu.”

V podstatě vidíme Fairtrade jako formu pojištění pro zeměděle, která jim slibuje nějaký příjem za jejich kávu v každém ročním období bez ohledu na špatné počasí nebo kolísající ceny kávy na mezinárodním trhu. Kromě toho, část peněz z certifikace je reinvestována do zlepšení lokálních komunit zemědělců a kvality kávy.

V podstatě vidíme Fairtrade jako formu pojištění pro zeměděle, která jim slibuje nějaký příjem za jejich kávu v každém ročním období bez ohledu na špatné počasí nebo kolísající ceny kávy na mezinárodním trhu.

Výhody.

V nominální hodnotě, založené na základě cíle pomoci zlepšit život zemědělců a jejich komunit, se zdá být Fairtrade “dobrou” věcí. Kromě toho, v Praze, je Fairtrade káva široce dostupná, cenově přijatelná a chutná slušně (v závislosti na vaší úrovni znalosti kávy). Mezi značky, které ji nabízejí patří česká pražírna Mamacoffee a většina nadnárodních kavárenských řetězců, Starbucksu nevyjímaje. Konzumenti kávy tak mohou pohodlně dostat jejich dávku kofeinu s čistým svědomím – nebo ne?

Nevýhody.

Fairtrade obdržel několik seriózních kritik v uplynulých letech. Podle našich diskusí a výzkumu je klíčovým  problémem to,  že získání certifikace je pro zemědělce drahé, a i když jim zaručuje stabilní příjem za jejich sklizně, může jim zabránit v lepším výdělku v případě nadprůměrných sklizní. Kromě toho, v některých systémech Fairtrade, zemědělci jsou součástí družstva, kde jsou sklizně jednotlivých zemědělců smíchány dohromady. Tím že zemědělci nejsou individuálně odměňováni za lepší sklizně, jejich motivace k produkci lepší kvality kávových zrn může být nižší. Jak nám vysvětloval Jaroslav: “Fairtrade neříká nic o kvalitě. Neexistuje žádná motivace k produkci vyšší kvality.”

“Fairtrade neříká nic o kvalitě. Neexistuje žádná motivace k produkci vyšší kvality.” – Jaroslav Tuček

Martin mluvil podobně: “Byl to, a je to dobrý nápad, ale když se původní neziskový záměr změní v byznys, začne to fungovat jako velká korporace a mění se původní záměr. Lidé, kteří se o kvalitu zajímají tuto myšlenku opustí a najdou si novou cestu.”

“Byl to, a je to dobrý nápad, ale když se původní neziskový záměr změní v byznys, začne to fungovat jako velká korporace a mění se původní záměr. Lidé, kteří se o kvalitu zajímají tuto myšlenku opustí a najdou si novou cestu.” – Martin Bašus

Souhlasíme s tím, že Fairtrade je dobře míněná iniciativa, která pomáhá mnoho lidem, ale celkově může znemožňovat schopnost najít přirozenou rovnováhu v komplexním kávovém ekosystému. Ekosystémem máme samozřejmě na mysli zúčastněné strany, ale také přírodu, která je tím ovlivněna. A tento poslední prvek pak nesmí být ústředním motivem Fairtrade štítku.

  1. Direct trade káva

Co to je?

Direct trade je poměrně nový fenomén ve světě kávy, který se zdá být odpovědí na problém klesající důvěry a transparentnosti. V tomto systému (teoreticky), pražírny kupují kávová zrna přímo od farmářů. Neexistuje žádná certifikace třetí stranou sama o sobě, protože je na zemědělcích jestli svou kávu chtějí certifikovat – ať už jako organickou, fairtrade nebo jinou, či nechtějí. To znamená, že my jako spotřebitelé musíme věřit, že prařírny skutečně vybírají kávu, který je sladěna s našimi standardy a hodnotami. A skutečně, jak nám řekl Jaroslav, “ tolik lidí je v procesu, že všechno je o důvěře.”

Výhody.

Na rozdíl od Fairtrade, kde je káva směsí kávových zrn z více farem a zaručuje farmářům peníze za každou sezónu bez ohledu na kvalitu jejich sklizně, direct trade jednoduše odměňuje kávu z jednotlivých farem, podle toho kde byla nejlepší sezóna. Pražírny můžou farmy navštívit osobně — dnes se jich mnoho dá nalézt na internetu — a domluvit se s nimi napřímo. Pražírny, se kterými jsme mluvily to takto dělají, protože jim to dává svobodu vybrat si kávu nejvyšší kvality, což podle nich znamená nejlépe chutnající kávu v každém ročním období.

Jak řekl Petr, “Hledám kvalitu v šálku. Pokud je káva dobrá, znamená to, že byla vyrobena správným způsobem.”

“Hledám kvalitu v šálku. Pokud je káva dobrá, znamená to, že byla vyrobena správným způsobem.”- Petr Košťál

Nevýhody.

Zemědělci, kteří měli jeden rok slabou úrodu z důvodů špatného počasí mohou  čelit finančním problémům, pokud nejsou schopni najít žádné přímé kupující. Ačkoliv, jak jsme se bavili s Martinem, to je riziko podnikání, kterému čelí každý zemědělec. K vyrovnání tohoto rizika tu je ale výhoda, že přímý obchod umožňuje farmářům vydělat více peněz, když mají dobrou sezónu, což jim umožňuje přežít špatnou sezónu. Navíc mnozí zemědělci pěstují kromě kávy i jiné plodiny, aby se snížila jejich závislost na příjmech z kávy.

Transparentnost je problém u direct trade kávy v důsledku několika překážek. Za prvé, ve skutečnosti jsou v jednáních mezi farmáři a pražírnami také zapojeni prostředníci. Jak nám řekl Jaroslav, ve většině případů musí být nějaký druh “prostředníka”, zejména v Africe, kde je logistika při vývozu kávy poměrně složitá. Dana z BirdSong kávy nám dále vysvětlila, že na základě její zkušenosti v Etiopii, odkud její BirdSong káva pochází, u převážné většiny dodavatelů se neobejdete bez místního prostředníka, což je způsobeno kulturními a jazykovými bariérami a také nedostatečnou infrastrukturou.

Za druhé, vzhledem k tomu, že u přímého obchodu neexistuje audit třetí strany, je obtížné skutečně zaručit odkud káva pochází.

Naštěstí, pražírny mohou tyto problémy řešit částečně tím, že pracují s důvěryhodnými prostředníky, kteří mají vysoké standardy a jejich transakce jsou transparentní. Proto, i když se direct trade zdá být udržitelnou variantou, myslíme si, že její úspěch je závislý na poctivosti pražírny. Jinými slovy: je to případ od případu. Ale pokud vám pražírna umí zodpovědět odkud káva pochází, je to pravděpodobně dobré znamení.

  1. Bird Friendly káva

Co to je?

Bird Friendly je kávové certifikační schéma, které bere v úvahu jak potřeby komunit, tak i přírodních ekosystémů. Bird Friendly kávu pěstují drobní zemědělci ve stinných lesích bez použití pesticidů. Za vznikem výjimečné certifikace stojí americký Smithsonův institut, jehož výzkum zjistil, že přeměnou lesních stanovišť na monokultury kávových plantáží je ohroženo přežití stěhovavých ptáků.

Výhody.

Nejviditelnější výhodou Bird Friendly kávy je to, že pomáhá chránit lesní ekosystémy, biologickou rozmanitost, a tím i celý ekosystém planety. Bird Friendly káva je také organická, což je prospěšné pro naše zdraví. Navíc, roste ve stínu, což teoreticky znamená, že pomalu zrající kávová zrna chutnají lépe. A obvykle je získávána přímým obchodem s farmáři, čímž splňuje všechny výše uvedené benefity. Podle našeho názoru, Bird Frienly káva splňuje prakticky všechny naše kritéria. A topravdu dobře chutná!

Nejviditelnější výhodou Bird Friendly kávy je to, že pomáhá chránit lesní ekosystémy, biologickou rozmanitost, a tím i celý ekosystém planety.

V současné době je BirdSong Coffee jediným prodejcem Bird Friendly certifikované kávy v České republice. Můžete ji koupit on-line a v několika kavárnách v Praze (více tady). BirdSong má přímý kontakt s farmáři v Etiopii, a pochází z jedné z mála farem na africkém kontinentu, které ji nabízí.

Nevýhody.

Bird Friendly káva nevyhnutelně trpí stejnými problémy ohledně transparentnosti jako ostatní kávy, i když jsme přesvědčeny, že Bird Song tento problém řeší tím, že udržuje osobní vztah s farmáři v Etiopii. Na nic jiného si stěžovat nemůžeme.

Takže jaký je verdikt?

Je jasné, že na otázku „která káva je nejlepší“, není jednoznačná odpověď, ale je to jako se vším — čím více budete vědět, tím lépe se budete rozhodovat. Díky našemu výzkumu, jsme si uvědomily, že jsme jenom pootevřeli dveře do kávového světa. Je v něm spoustu kroků v celém kávovém procesu od fazolky až po šálek, a kvalita, poctivost, spravedlnost a udržitelnost může být ohrožena na jakémkoliv místě. Nemluvě o technice, strojích a šálcích, které jsou součástí. 

A jaká je vaše oblíbená káva?

 

Fotka: Birdsong Coffee

Zdroje:

http://nationalzoo.si.edu/scbi/migratorybirds/coffee/

http://birdrockcoffee.com/infographic-direct-trade-vs-fair-trade/

http://www.treehugger.com/green-food/coffee-lovers-do-you-know-difference-between-direct-trade-and-fair-trade.html

http://www.treehugger.com/culture/its-not-fair-bash-fairtrade.html

http://www.theguardian.com/sustainable-business/fairtrade-partner-zone/picture/2015/may/05/fairtrade-coffee-facts-need-to-know-infograph

https://en.wikipedia.org/wiki/Fairtrade_certification

http://www.fairtrade.net/what-is-fairtrade.html

http://www.coffeehouseprague.eu/

http://www.birdsong.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *