Co má káva společného se záchranou ptactva?
Co má káva společného se záchranou ptactva? Opravdu jsme o tom nikdy nepřemýšlely, dokud jsme nepotkaly Danu Siedem, která nabízí vůbec první „Bird Friendly ®“ certifikovanou kávu v České republice. Značku Birdsong Coffee založila se svou sestrou Lindou.
„Pokud budete dělat něco, čemu věříte, možná se z toho skutečně může něco proměnit…je třeba to zkoušet.“ – Dana Siedem, zakladatelka BirdSong Coffee
Ještě před třemi lety byla Dana, původem rodačka z Prahy, stále ještě studentkou České zemědělské univerzity v Praze. Během svých studií se při psaní práce na zemědělské certifikace poprvé setkala s certifikací Bird Friendly®, která ji ihned zaujala.
Za vznikem zcela výjimečné certifikace Bird Friendly® stojí americký Smithsonův Institut. Káva Bird Friendly může být pouze ta, která byla vypěstována divoce, ve stinných lesích, kde ptáci přirozeně regulují škůdce a není tak potřeba využívat nebezpečné chemické pesticidy. A výsledek? Čistší a chutnější káva (ochutnali jsme ji – mňam!), která navíc pomáhá chránit biodiverzitu přirozeného prostředí výskytu stěhovavých ptáků a poskytuje stabilní živobytí drobným zemědělcům.
Proč je to důležité? Výzkum Smithsonova Institutu ukázal, že rozsáhlé kácení tropických lesů kvůli kávovým plantážím má za následek úbytek stěhovavých ptáků, kteří se na jaře vracejí na sever. Takže jinými slovy, i když plantáže jsou certifikovány fairtrade a bio, není to dost pro zastavení ztráty ekosystémů a případného snížení počtů živočišných druhů.
Dana je milovnicí kávy a obdivuje ptactvo, a tak se zamilovala do Bird Friendly® filosofie a do samotné chuti kávy. Byla otrávená z toho, že si mohla kávu koupit jen v pár zemích západní Evropy. Pokud ji chtěla pít, objednala si ji vždy u přátel nebo rodiny, kteří zrovna byli v Belgii nebo Nizozemsku. A pak jí napadlo, že by mohla zkusit jako první kávu s certifikací Bird Friendly® dovážet do České republiky.
Teď, po třech letech usilovné práce – a taky troše štěstí – se konečně sen stal skutečností. V srpnu 2014 Dana obdržela první zásilku certifikované kávy Bird Friendly z lesní farmy v západní Etiopii, kterou osobně navštívila, když v této zemi působila. Měla také možnost setkat se se zemědělci a vyzkoušet si sbírat kávu vlastníma rukama. Byla to první farma v celé Africe, která tuto certifikaci získala, a nyní je k dispozici každému, kdo si ji on-line objedná ze stránek BirdSong.cz. Doufáme, že bude možné ji brzy ochutnávat i v některé z kaváren ve městě.
S Danou jsme si kromě její kávy povídaly o zeleném podnikání a životě v Praze — mrkněte dolů na to hlavní!
Řekni nám něco speciálního o BirdSong Coffee
„Existuje spousta lidí, kteří dovážejí kávu [do Prahy], ale ještě jsem nenarazila na nikoho, kdo by se podílel na celém procesu od sbírání až po přípravu. Já a moje sestra Linda děláme opravdu všechno. Byly jsme na farmě, vytvořily jsme kontakt s dodavateli, pak jsem tam jela znovu a kávu jsem nakoupila a dovezla. Podílíme se také na procesu pražení kávy [v České republice], hledaly jsme možnosti, jak ji pražit a připravovat, a teď ji nabízíme a prodáváme. Zároveň se snažíme zvyšovat povědomí o ekologických problémech a výhodách kávy, která roste v lese. Pracujeme také na e-shopu, který bude brzy hotov. A to není vše… Chodíme také na farmářské trhy, kde kávu samy připravujeme! Takže si myslím, že jsme opravdu zapojeny v celém procesu. Dokonce jsem vybrala některá z kávových zrn vlastníma rukama, což je úžasný pocit.“
Máš nějaké tipy pro ostatní lidi, které zajímá ekologické a společensky prospěšné podnikání?
„Když jsme poprvé v srpnu kávu dostaly, viděla jsem palety plné kávy a přemýšlela jsem, jak jsem před dvěma lety byla ještě na univerzitě a dozvěděla se o této certifikaci. Nevěděla jsem, jak kávu koupit, dovážet, pražit….a najednou tam byla přede mnou káva v pytlích. Samozřejmě bylo potřeba udělat několik zásadních kroků, ke kterým patřila neodmyslitelná špetka štěstí a shod náhod, které se ne vždy sejdou… Ale věřím, že když člověk dělá něco, čemu věří, je zde pravděpodobnost, že se to povede a promění v něco víc… je třeba to zkoušet! Pracovaly jsme opravdu velmi usilovně, ale víme, že s každým prodaným kilem můžeme lépe naplňovat naše ekologické a sociální cíle… Tenhle dobrý pocit mi vždycky pomáhal v obtížných chvilkách.
Máš nějaký osobní tip na to, jak žít zeleněji pro lidi žijící v Praze?
Moc se mi líbí blog o „zero waste“ Trash is for Tossers. Ráda čtu o tom, co jeho autorka dělá. Nesleduji úplně všechno, ale od té doby co jsem začala číst její blog, se snažím přemýšlet o tom, jak snížit odpad, který produkuji, a také nakupovat výrobky, které nemají tolik obalů. V poslední době jsem také začala chodit do obchodu, který neprodává balení [Bez obalu] – kde si vezmete svoji krabičku a oni vám prodají množství, které potřebujete. Myslím, že lidé si moc neuvědomují, kolik času jim to ušetří. Kdykoliv si koupíte něco zabaleného, musíte to rozbalit, vyhodit… Pokud třídíte odpad, tak obaly zanést do správných kontejnerů. Takže vlastně člověk vytváří spoustu odpadu a ještě ho to stojí spoustu času ho zlikvidovat. Také si myslím, že by bylo skvělé, kdyby lidé pokaždé, když si jdou koupit chleba, zvážili použití jednorázového igelitového pytlíku. Můžete totiž použít vlastní plastovou nebo plátěnou tašku, kterou použijete opakovaně. Je to o drobných věcech, které můžete dělat jinak.“
Zelený tip! Dana při nakupování obvykle používá znovu použitelnou silikonovou nebo plátěnou tašku, která se hodí na chleba, ovoce a zeleninu. Pokladní s tím nikdy neměli problém. Taky se snaží vyhýbat kupování jídel, i přestože jsou bio, ale mají spoustu balení. Tímhle šetří plasty, snižuje odpad a šetří si čas likvidováním a recyklováním odpadků.
Jaké je Tvoje oblíbené místo v Praze, když chceš do přírody?
“ V Lipencích na Praze 5. Je tam pěkný les a taky poměrně klid, pokud zrovna nění narušen divokým kancem. Také často chodím do parku na Kavčích horách, protože se tam dobře venčí pes.“
Klikněte sem na profil Birdsong Coffee v našem zeleném katalogu.