Šest cest k udržitelnějšímu šatníku

Šest cest k udržitelnějšímu šatníku

Na produkci jednoho běžného trička je zapotřebí 2700 litrů vody. Tahle statistika sama o sobě je docela ohromující, a to jsme ještě ani nezmínily jedovaté pesticidy a barvy, vykořisťování lidí a uhlíkové emise při převozu z druhého konce planety, aby se tričko mohlo vystavit na pultě.

Přidejme k tomu navíc fakt, že tlak takzvaného rychlého módního průmyslu neustále vyřazuje a mění naše oblečení každou sezónu, abychom byli „styloví“. Při tomto procesu tak ztrácíme nejen naše cenné přírodní zdroje, ale i náš čas, peníze, individualitu a dokonce i náš rozum!

I když je to prakticky nemožné vytvořit si udržitelnější šatník přes noc, existuje několik rad, kterými se můžete začít řídit, abyste svůj šatník zlepšili kousek po kousku. Níže naleznete šest jednoduchých tipů, které vám pomohou vytvořit čistší, zelenější a zdravější šatník.

 

1. Volte kvalitu před kvantitou

Proč si nekoupit 1-2 kvalitní kousky, které vydrží delší dobu, namísto nákupu 10 levných věcí, které se hned rozpadnou? Váš šatník bude sofistikovanější, budete vypadat lépe, a ráno ušetříte spoustu času při rozhodování co na sebe. Kvalitní kusy oblečení jsou vyrobeny z odolných, přírodních materiálů a udržitelných textilií a jsou ručně zhotovené či řemeslně zpracované. I když je to zpočátku větší investice, tak díky delší životnosti ušetříte peníze v dlouhodobém horizontu.

2. Prozkoumejte vintage či second hand

Koupě vintage a second hand kousků, tedy jejich záchrana před vyhozením na skládku, jsou pravděpodobně nejlepšími možnosti udržitelnější módy (když pomineme variantu nekoupit si nic). Tahle možnost vám nabízí pestrou nabídku, příležitost najít něco opravdu jedinečného, a je obvykle levnější než nákup nového kousku.

3. Vytvořte si nebo nakupte upcyklované oblečení

Upcyklované oblečení je přešité ze starého, jako například tašky vyrobené ze starých džínů nebo náušnice ze starých počítačových komponentů. Můžete se naučit jak takové věci vytvořit s pomocí YouTube a trochu googlování (hodně inspirace najdete třeba na Pinterestu), nebo můžete vyzkoušet šicí workshop. Pokud DIY (udělej-si-sám) není váš šálek kávy, spousta značek v Praze nabízí hotové upcyklované oblečení a doplňky.

 4. Nakupujte lokálně

Některé věci, včetně spodního prádla, je třeba nakupovat nové. V těchto případech je dobré volit z lokálních možností (vyrobeno v ČR nebo alespoň v EU), které nezanechají tolik emisí uhlíku z dopravy. Navíc, oblečení přepravované delší vzdálenosti je často stříkáno formaldehydem, aby se nemačkalo, což je další důvod, proč si odpustit oblečení z druhého konce planety. U lokálně vyrobeného oblečení je také méně pravděpodobné, že pocházejí ze sweatshopů (asijské továrny, ve kterých panují nelidské podmínky).

5. Prozkoumejte udržitelnost své oblíbené značky

Pokud se váš vytoužený kousek nevyrábí lokálně, pravdepodobně si ho budete muset koupit od globální značky. Mnoho velkých značek tvrdí, že jsou „conscious“ a ekologické, ale jak můžeme opravdu vědět, jestli je to pravda? Během našich průzkumů v hledání odpovědí, jsme narazily na skvělý nástroj jménem Rankabrand, který používá kombinaci in-house hodnotícího systému a uživatelských recenzí a vytváří značkám skóre udržitelnosti. Globální značky mají velkou moc přeměnit celé odvětví pozitivním směrem, ale aktuálně vidíme jen velmi málo z nich, které se o to snaží, včetně Patagonia a People Tree (prodává se v obchodě Nila v Praze).

6. Pečujte o své věci

Pokud se budeme lépe starat o naše oblečení, vydrží nám déle a nebudeme ho muset tak často vyřazovat ze šatníku. Pečovat znamená používat instrukce k praní, praní při nižší teplotě a správné věšení. Ukládání oblečení a bot také dělá rozdíl (např. tento článek). Pointa je, postarat se o naše věci a nemuset jich tím pádem kupovat tolik.

Viz kategorie Móda & Design našich stránek pro inspiraci k zelenějšímu nakupování!
A co vy? Máte další tipy pro udržitelný šatník?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *