Kokoza: Můžeme zahradničit a kompostovat v Praze?

Kokoza: Můžeme zahradničit a kompostovat v Praze?

Lucie Matoušková Lankašová, zakladatelka a „držitelka vize“ Kokozy – prostoru pro komunitní život, kompostování a pěstování ve městě – ráda vidí svět skrz zelené brýle (a to doslova). Dokonce měla i ekologickou svatbu s vintage svatebními šaty a lokálně vypěstovanými květinami. A taky nám v rozhovoru prozradila o jejích tipech pro začínající eko-podnikatele nebo lidi, kteří chtějí žít v Praze ekologičtěji. Čtěte dál a dozvíte se víc!

Kokoza
Lucie Lankašová opravdu kouká na svět skrz zelené brýle 🙂

Jak to všechno začalo…

Nápad vytvořit Kokozu se zrodil v roce 2010, když spolu s Lucčinou kamarádkou a spoluzakladatelkou Kokozy Kristýnou Regalovou popíjely víno. Lucie, která tou dobou pracovala jako sociální pracovník, snila o vlastním společensky odpovědném projektu. Inspirace přišla, když zjišťovaly, jak kompostovat v Praze, a díky tomu se dozvěděly, že je to právě to, co je v Praze potřeba. Za příklad si vzaly podobné projekty v dalších městech jako Londýn nebo Berlín.

„Chtěly jsme vytvořit něco, co by nás mohlo živit, ale zároveň to přinášelo přidanou hodnotu. Navštívily jsme spoustu kaváren, vypily hodně vína a hledaly správný nápad – tohle přišlo ve správný čas, tak jsme si řekly, proč nezkusit mít městskou zahradu, kompost a současně pomoci lidem s duševním onemocněním.“

V roce 2010 nápad vyhrál národní soutěž Social Business Idea, ale Kokozu trvalo založit další dva roky.  V roce 2012 byla Lucie také zodpovědná za vznik soutěže Social Impact Award v Praze. Od roku 2014 také organizuje snídaně „Social Business Breakfast“ v pražském Hubu.

Projekty Kokozy

Aktuálně má Kokoza dvě městské komunitní zahrady na jižním okraji Prahy, kterou využívá zhruba dvacet lidí. Minulý i letošní rok navíc postavily mobilní zahradu v blízkosti nákupního centra Pankrác. Mobilní zahrady přetvářejí nevyužívaný městský prostor nejen v zahradu, ale i v komunitní místo, kde se předávají zkušenosti se zahradničením, jejichž cílem je pomoci ostatním komunitám vytvořit vlastní zahrady.

Kokoza také vede tréninkový program pro lidi, kteří trpí schizofrenií. Dává jim tak možnost pracovat a být součástí komunity: „Cítí se zapojení a to je pro nás to nejdůležitější. Naším hlavním cílem je, aby byli cennou součástí komunity.“

„Cítí se zapojení a to je pro nás to nejdůležitější. Naším hlavním cílem je, aby byli cennou součástí komunity.“ – Lucie Matoušková Lankašová, spoluzakladatelka Kokozy

Kokoza také pořádá workshopy se zaměřením na městské zahradničení a kompostování, nabízí konzultace pro jednotlivce nebo organizace, vytváří iniciativy sběru planě rostoucích rostlin a spolupracuje s firmami na projektech ohledně městkého zahradničení. V současné době se podílí na takovém projektu se společností IKEA, kde vytváří dokumentaci o tom, jaké jejich produkty mohou být využívány pro vytvoření městské zahrady. Například, věděli jste, že jejich Sampla box se dá přeměnit na kompostér?

„To je něco, na čem Kokoza pracuje. Ráda vytváří spolupráci v oblastech, ve kterých byste nečekali, že to bude možné.“

“To je něco, na čem Kokoza pracuje. Ráda vytváří spolupráci v oblastech, ve kterých byste nečekali, že to bude možné.” –Lucie Matoušková Lankašová, zakladatelka Kokozy

Jak začít zahradničit v Praze

Založit městskou zahradu v Praze se nám zdálo téměř nemožné, ale Lucie nás přesvědčila o opaku. Samozřejmě existují legislativní a logistické výzvy, které je třeba vyřešit – primárně se sousedy nebo vlastníky pozemku, ale prakticky ji může založit vlastně kdokoliv. Například projekt městské mobilní zahrady na Pankráci bylo třeba plánovat 2 roky, ale samotná realizace trvala pouhý 1 měsíc. V první řadě jde o to, zjistit, kdo je majitel pozemku, a samozřejmě zjistit, zda se vaše záměry shodnou, realizace pak už může být velmi rychlá. A pokud byste potřebovali podporu nebo radu, Kokoza vám ráda pomůže. Takže pokud víte o pozemku, který potřebuje zkrášlit, proč to nezkusit?

A někteří už začali… Aktuálně funguje několik komunitních městských zahrad, včetně zahrádkářů Prazelenina, které bychom v budoucnu taky rády vyzpovídaly. Kokoza nabízí skvělou mapu všech takovýchto komunitních zahrad a kompostáren na svých stránkách. Najdete tam třeba i seznam 12-ti komunitních kompostáren, kam můžete zanést váš organický odpad.

Kokoza
Stránky Kokozy nabízejí užitečné informace a zahrnují mapu komunitních zahrad a kompostáren v Praze

 Kompostování doma

Ale můžete taky začít kompostovat doma, což je daleko snadnější. Potřebujete si jen pořídit kompostér a červy. Kokoza prodává na svých webovkách dřevěné vermi-kompostéry, které jsou vyrobené v Čechách a jejich cena se pohybuje kolem 3000 Kč. Další možností je vyrobit si vlastní kompostér a nebo si koupit plastový. Plastové kompostéry jsou o něco výhodnější – mají delší životnost a lépe se čistí, ale aktuálně jsou k dispozici jen ty dovezené z Číny, což není úplně ideální… Ačkoliv Lucie už pracuje s nejmenovaným lokálním partnerem na nové produktové řadě plastových kompostérů, které by měly být k prodeji na jaře 2016.

Dalším krokem ke kompostování jsou červi, kteří pomáhají rozkládat organický odpad. Na mapě Kokozy najdete dokonce i online mapu, která ukazuje, v jakých oblastech můžete červy nalézt. Kompostér můžete umístit doma na balkon, ale i klidně i dovnitř do bytu.

Většina lidí má strach, že kompost bude cítit nebo že červi utečou(!), ale Lucie nás ujistila, že se není čeho bát, pokud zajistíte, že červi mohou dýchat a že voda z kompostu může správně odtékat.

Kokoza tento rok uspořádala už čtyři workshopy na tohle téma, což dokazuje, že zájem o domácí kompostování roste. A má spoustu výhod. Nejen že recyklujeme hodnotné živiny v potravinách, které v průměru tvoří kolem 40% našeho odpadu, ale také produkujeme vynikající úrodnou půdu na zahrádku nebo do květináčů. Komunitní zahradničení je skvělý způsob, jak trávit čas v přírodě a potkávat se s lidmi. Domácí zahradničení vám zkrášlí domov zásobou čerstvých bylinek nebo zeleniny. V obou případech má člověk radost, když to vyroste a může to sníst! .-) Pokud potřebujete ještě přesvědčit, mrkněte na tento článek z onegreenplanet.org o výhodách kompostování nebo na blog Kokozy, kde najdete více informací o městském zahradničení a kompostování v Praze.

Pokud jde o plány Kokozy na nadcházející rok, Lucie osobně by ráda s manželem založila rodinu, ale i nadále bude řídit společnost a směrovat vizi společnosti k aktivitám městského zahradničení v Praze a s několika velkými projekty na obzoru.

 V zeleném světle 

Otázky o zeleném bydlení v Praze, na které se ptáme všech lidí, kteří nám poskytnou rozhovor.

Máš nějaké tipy pro budoucí eko-podnikatele?

„Když se nás lidé ptají, co nás drží v chodu, říkám, že musíte být trochu naivní. A naivitu si udržet, protože vás pak nepoloží první neúspěch. Pokud budete držet vaše sociální cíle vysoko, vaše neúspěchy vás nezastaví“.

 “Důležité je také zeptat se vašich zákazníků, co chtějí, před tím, než začnete vytvářet produkty nebo služby. Je to opravdu, opravdu důležité, protože nebudete ztrácet čas a energii na výrobky a služby, které lidé nepotřebují nebo nechtějí jen proto, že máte sen a myslíte si, že každý ho má také. Ale nemusí to být pravda. To je možná ještě důležitější než naivita.“

„Pokud budete držet vaše sociální cíle vysoko, vaše neúspěchy vás nezastaví.“ –Lucie Matoušková Lankašová, zakladatelka Kokozy

Máš nějaké oblíbené tipy pro ekologičtější život v Praze?

 “To, co dělám ve svém každodenním životě, je to, že nepoužívám moc kosmetiky. Jen několik éterických olejů a taky si vytvářím vlastní kosmetiku. Jinak mám ráda značku Weleda a Dr. Hauschka.“

„A co se týče jídla, když si vybírám mezi organickým jídlem z Číny a lokálními potravinami, vždycky zvolím ty české. Protože nejlepší cestou, jak si vytvořit zdravý životní styl, je vědět, kdo pěstuje, co jíte.“

Chtěla bych zrealizovat platformu, kde by bylo možné najít si  vlastního farmáře/zemědělce, kterému zaplatíte na celou sezónu (se skupinou vašich přátel) a on bude produkty pěstovat a dodávat. V Čechách se to začalo poměrně rozrůstat a my bychom také rádi zapojili komunitní zahrádkáře. Potřebujeme počkat a uvidíme, jaká bude reakce. Je to také dobré pro expaty, protože se stanou součástí komunity a mají možnost si popovídat s farmáři.“ (pro více info koukněte na stránky Pro-bio Liga).

 Jaké je Tvoje oblíbené místo v Praze kam chodíš do přírody?

„Letná nebo Stromovka. Moje oblíbené místo pro příští rok bude taky zahrada mého dědy.“

Co se týče nás, určitě domácí kompostování vyzkoušíme a určitě vám dáme vědět, jak to jde! ,)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *